Miłość jest uczuciem. Jest stanem. Jest wyobrażeniem kulturowym. O miłości chcemy wiedzieć jak najwięcej. O miłości warto mówić, pisać wiersz malować czy też rzeźbić.  Warto śpiewać , kręcić filmy. O miłość warto pytać, bo pomimo swej ulotności realnie się przejawia w konkretnych zachowaniach ludzkich.

Podstawowe typy miłości znane w starożytnej Grecji zostały opisane przez amerykańskiego psychologa J.Lee   jako  Eros, Ludus , Storge

Eros miłość namiętna i romantyczna. Nieodparty pociąg  fizyczny. Intensywne emocje.  Uczucie okazywane  otwarcie i gorąco. Silna chemia. Silne zafascynowanie obiektem uczuć, bycie pod jego urokiem.  To aktywny Mars E i  reagująca  Wenus D  .

Astrolog opisze  EROS  poprzez planety i znaki . Każdy znak ma swoją planetę która nim włada czyli jest w godności . Planeta w godności czuje się dobrze w znaku jak gospodarz . Planeta wywyższona w tym znaku czuje się jak król. Planeta na wygnaniu w tym znaku spotyka kłopoty czuje się podle. Planeta w upadku w tym znaku jest upokarzana.  Planeta może być też peregrynem=wolny strzelec (rozrabia)

Mars  E  godność  Baran a Skorpion h  wywyższenie Koziorożec j

Wenus D  godność Waga  g Byk b wywyższenie  Ryba l

Mars E   upadek  Rak d  wygnanie Waga g  Byk b

Wenus D upadek Panna f wygnanie  Baran  a  Skorpion h

Gdy z 12 znaków wykreślimy wymienione  zostaną Bliźnięta c Strzelec iWodnik k Lew e .

W  tym typie miłości ludzie z obsadą Marsa lub Wenus w znaku  Bliźniąt Strzelca Wodnika i Lwa mają dużo zakres swobody w Eros.  Umiejętniej panują nad popędem.  Do  określenia jacy jesteśmy w miłości typu Eros wystarczy sama data. Mars i Wenus przesuwają się dość wolna w ciągu dnia. Zmiana  znaku jest łatwa do ustalenia. Mars I Wenus to również archetypy Animy I animusa w psychologii.